ABD’den flaş açıklama: Suudi Arabistan yanlış yaptı, telafi etmeyecek!

Blinken, Bloomberg televizyonunda gündemdeki mevzuları kıymetlendirdi.

OPEC+ kümesinin petrol üretimini azaltma kararındaki rolünden ötürü ABD’nin Suudi Arabistan ile bağları gözden geçireceği açıklamalarına ait bir soruya karşılık veren Blinken, iki ülke alakalarının on yıllardır farklı önder ve idarelerce ABD’nin çok sayıda çıkarı dikkate alınarak inşa edildiğini dikkate alarak Kongre ile menfaatleri temel alacak halde iki ülke bağlantılarını istişare edeceklerini söyledi.

‘YANLIŞ YAPTILAR’

Blinken, OPEC+ kararının yanlış olduğunu açıkça lisana getirdiklerini bu kararın Rusya’nın güç kaynaklı gelirlerini artırdığını ve dünyada iktisatların Kovid-19 salgınının akabinde toparlanmaya başladığı bir vakitte global enflasyonun artmasına katkı sağladığını yineledi.

ABD’li bakan şöyle devam etti:

“Ancak bunu söyledikten sonra, karardan bu yana birkaç enteresan şey gördük. Suudiler, Birleşmiş Milletler’de Rusya’nın saldırganlığını kınayan değerli kararları, bilhassa de Genel Kurul’a getirilen ve Ukrayna topraklarının kelamda ilhaklarını kınayan kararı desteklediler. Suudilerin Ukrayna için yaklaşık 400 milyon dolarlık insani yardımla öne çıktığını da gördük. Yani bunlar olumlu gelişmeler. Bunlar, OPEC+ kümesinin üretim konusunda aldığı kararı telafi etmiyor lakin bunu not alıyoruz.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir