Almanya’ya mülteci olarak gitti: Belediye başkanı oldu

Suriye’deki iç savaştan kaçarak 2015 yılında Almanya’ya sığınan 29 yaşındaki Ryyan Alshebl, 8 yıldır yaşadığı 2 bin 700 nüfuslu muhafazakar Alman kasabasında belediye başkanı seçildiğinde gerek yerli gerek yabancı çok sayıda medya kuruluşunun ilgi odağı haline gelmişti.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere nazaran; Almanya’ya sığınmacı olarak gelip yerleştikten sonra kısa müddette âlâ derecede Almanca öğrenen Ryyan Alshebl, Suriye’de aldığı bankacılık eğitimini Almanya’da da sürdürdü.

2022’de ise Alman vatandaşlığına geçti. Almanya’da finans bölümünde çalışmaya başlayan Alshebl, siyasete duyduğu ilgi nedeniyle yaşadığı kasabada belediye lideri olabilmek için adaylığını açıkladı.

Yeşiller partisi üyesi Alshebl mesken ev gezerek kasabanın ana okulu, dijitalleşme üzere meselelerine tahlil vadiyle oy istedi. Belediye seçimlerine Yeşiller’e üye olmasına karşın bağımsız aday olarak giren Alshebl, oyların yüzde 55,44’ünü alarak belediye başkanı oldu.

Köklerinin Suriye’de olduğunu lakin kendisini bir Alman olarak gördüğünü söz eden genç siyasetçi, savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalmasını ise keder verici bulduğunu belirtiyor.

Almanya’ya geliş süreci

Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçerek Avrupa’ya ulaştığını belirten Alshebl, kaçış seyahatini ise, “Hava soğuktu ve karanlıkt. Midilli’de tek bir ışık dahi yoktu” kelamlarıyla anlattı.

Yunanistan’a ulaştıktan sonra sırasıyla Makedonya, Sırbistan ve Hırvatistan’a kısmen toplu taşıma araçlarıyla kısmen de yaya olarak geçen Alshebl, Almanya’ya ise tam 12 günde ulaştığını söyledi.

Belediye başkanı seçildiği kasabanın bağlı olduğu Althengstett’te bir mülteci merkezine yerleştirildiğini aktaran genç siyasetçi, “Bir yatak, bir çatı ve biraz yiyecekten öbür bir şey olmasa da yeniden de minnettar olduğunuz ve ortak paylaşılan bir barınma yerinde yapabileceğiniz tek bir şey vardır; derhal ayaklarınız üzerinde durmak ve kendi geleceğiniz için çalışmak” dedi.

Uyum ve lisan kurslarına giderek Almanca öğrenen Alshebl, Althengstett belediyesinde idari asistan olarak staj yaptı. Ziraat mühendisi babası, lise öğretmeni annesi ve bir erkek kardeşinin Suriye’de yaşadığını kaydeden Alshebl, bir erkek kardeşinin de daha sonra Almanya’ya öğrenci olarak geldiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir