Feribot yangınında kaybolan Mehmet’ten 314 gündür haber alınamıyor

İtalya’ya gitmek üzere Yunanistan’ın Lgoumenitsa kentinden ayrılan feribotta, 18 Şubat’ta Korfu Adası yakınlarında yangın çıktı. 237’si yolcu, 51’i mürettebat 288 kişinin bulunduğu feribottaki yangına, arama-kurtarma takımları müdahale etti. Yangında feribotta olduğu belirtilen 27 Türk vatandaşından 26’sı kurtarıldı lakin 9 yıllık TIR sürücüsü Mehmet Çakır’a ulaşılamadı.

Yurt dışına 1 yıldır nakliyat yaptığı belirtilen Çakır’ın, İzmir’in Urla ilçesinden aldığı taze balık yükünü İspanya’ya götürdüğü, birinci olarak Edirne üzerinden Yunanistan’a geçtiği, feribotla da İtalya’ya geçmeyi planladığı belirtildi. Çakır’ı, feribot yangınından kısa mühlet evvel arkadaşının gördüğü de ortaya çıktı.

Arkadaşıyla yemek yiyen Mehmet Çakır’ın daha sonra aracına gittiği, yangın başlayınca da arkadaşının gemide Çakır’ı aradığı, fakat bulamadığı belirtildi. Feribotta bulunan 4 cesetten 1’inin Çakır’a ilişkin olabileceği ihtimaliyle DNA testi yapılmasına karar verildi. Geçen mart ayında hastaneye giden Çakır’ın ablası Yeşim Gür, kan örneği verdi. Fakat, Yunanistan’daki 4 cesetle karşılaştırılan DNA örneğinden de sonuç çıkmadı.

Mehmet Çakır’ın Aydın’da yaşayan eniştesi Davut Gür, “DNA testi yapıldı, sonuçsuz çıktı. Ortadan 10 ay geçti, hala bir haber yok. Öldü mü? Başına ne geldiğini bilmiyoruz. Ailesi olarak üzgünüz.

Kimseden de bilgi edinemiyoruz. Yılbaşı geldi. Ancak bize hüzünle geldi. Yılbaşında tek dileğimiz, Mehmet Çakır’dan bir haber almak. Ölüsü de olsa ulaşmak istiyoruz. En azından toprağa verip, mezarını ziyaret edebiliriz. Yetkililere sesleniyorum; lütfen yardımcı olun. Akıbeti hakkında bilgi edinelim” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir