İmalat PMI aralıkta da daralmaya işaret etti

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Aralık 2022 devri sonuçları açıklandı.

Buna nazaran, kasım ayında 45,7 olan İmalat PMI aralık ayında 48,1’e yükseldi. Lakin imalat PMI üst üste onuncu ayda eşik kıymet 50’nin altında kalmış oldu.

Söz konusu endekste 50’nin üzeri büyümeye, 50’nin altı ise daralmaya işaret ediyor.

İSO’dan yapılan açıklamada “Söz konusu sayı faaliyet şartlarındaki yavaşlamanın sürdüğüne işaret etse de hazirandan bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti ve bölüm performansında zayıflamanın ölçülü seviyede olduğunu gösterdi” denildi.

YENİ SİPARİŞLERDE AZALMA

Talep tarafında güzelleşme belirtilerinin görüldüğü aralık ayında, toplam yeni siparişlerdeki azalma yaklaşık bir yıllık periyodun en düşük suratında gerçekleşti.

Diğer taraftan, birtakım anket iştirakçileri enflasyonist baskıların talebi olumsuz etkilemeye devam ettiğini bildirdi.

Küresel piyasalardaki zayıflık, yeni ihracat siparişlerinin toplam yeni siparişlerden daha yüksek oranda yavaşlamasına yol açtı.

Aralıkta imalat sanayi bölümünün üretiminde düşüş sürat keserek Şubat 2022’den beri en ölçülü seviyesinde kaydedildi.

Benzer halde, girdi alımları kasım ayına kıyasla çok daha düşük bir azalma gösterdi. Kelam konusu düzgünleşme belirtileri, istihdamın üst üste ikinci ay genişlemesinde de rol oynadı.

İstihdam seviyesindeki artış son 10 ayın yüksek suratında kaydedildi.

‘MALİYET BASKILARI HARİKA DÜZEYDE DEĞİL’

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket dataları hakkında değerlendirmede bulunan S&P Küresel Market Intelligence İktisat Yöneticisi Andrew Harker, şunları söyledi:

“Son PMI anketinde ortaya çıkan kısmi düzgünleşme sinyallerinin yeni yıla taşınabilmesi halinde, Türk imalat bölümü için daha güçlü bir tablo ortaya çıkabilir.

Talep bilhassa yurt dışında kırılganlığını sürdürüyor. Fakat maliyet baskıları 2022 başlarındaki kadar harikulâde düzeylerde değil ve tedarik zinciri şartlarında da düzgünleşme gözleniyor. Bu gelişmelerin 2023’e girerken kesime takviye sağlayacağını ümit ediyoruz.”

SADECE ÜÇ DAL ARTIŞ SAĞLADI

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI aralık raporuna nazaran, anket kapsamında takip edilen 10 bölümün yarısında yeni siparişler artış kaydetti ve bu durum üretimde de geçerli oldu.

Aralıkta üretimi artan beş daldan dördünde büyüme kasım ayındaki yavaşlamayı takip etti.

Bir evvelki ay üretim artışı sağlayıp bunu aralıkta da devam ettiren tek kesim giysi ve deri eserleri oldu.

Üretim artışında başı çeken elektrikli ve elektronik eserlerde büyüme son iki buçuk yılın en yüksek suratında gerçekleşti. Üretimde en keskin yavaşlama ise ağaç ve kağıt eserleri bölümünde yaşandı.

Elektrikli ve elektronik eserler dalı, yeni sipariş artışında da en üst sırada yer aldı. Yeni siparişler beş bölümde tekrar büyümeye geçti.

Kara ve deniz taşıtları ile giysi ve deri eserlerinde ise kasımdaki artışların akabinde yavaşladı.

Küresel iktisattaki şiddetli şartlar nedeniyle toplam yeni siparişlere nazaran daha olumsuz bir tablonun ortaya çıktığı yeni ihracat siparişlerinde yalnızca üç bölüm artış sağlayabildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir