Maymun çiçeği: Çinli yetkiliden ‘Yabancılara dokunmayın’ uyarısı

Getty Images

Çin’de üst seviye bir sıhhat yetkilisi, ülkede birinci maymun çiçeği hadisesinin görülmesinden sonra halkı yabancılara “dokunmamaları” konusunda uyardı.

Çin Hastalık Tedbire ve Denetim Merkezi’nin baş epidemiyoloğu Vu Zunyou, Weibo’daki bildirisinde yabancılarla “cilt temasından kaçınılmasını” tavsiye etti.

Mesajda şöyle denildi:

“Sağlıklı ömür şeklimizin bir modülü olarak, muhtemel bir maymun çiçeği enfeksiyonunu önlemek için yabancılar ve son üç hafta içinde yurt dışından dönenlerle direkt deri cilde temas etmeyin.”

Bazı Weibo kullanıcıları, bu paylaşımı “ırkçı” diye niteledi.

Bir kullanıcı “Bu çok uygunsuz bir açıklama. Pandeminin başlangıcında birtakım yabancılar Çinlileri savundu ve onların virüs olmadığını söyledi” dedi.

Yabancı olduğu düşünülen öteki bir kullanıcı da şöyle yazdı:

“Ne kadar ırkçı? Benim üzere 10 yıldır burada yaşayan yabancılar pekala? Hudutlar kapatıldığı için üç-dört yıldır ailelerimizi göremedik.”

Weibo daha sonra bu iletiye yorumları kapattı.

Science Photo Library

Çin, Covid-19 pandemisi sırasında çok sıkı tedbirlere başvurdu.

Sınırlar kapatılırken, büyük yerleşim yerlerinde karantinalar uygulandı. Milyonlarca şahsa mecburî Covid testi yapıldı ve geniş kapsamlı seyahat sınırlamaları getirildi.

Maymun çiçeğinde enfekte olmuş beşerler, hayvanlar ve virüs bulaşmış objelerle yakın temasla geçen hastalıkta çoklukla yüksek ateş, baş ağrısı ve ciltte kabarıklıklar üzere belirtiler görülüyor.

Şimdiye kadar daha evvel bu hastalığın görülmediği 90 kadar ülkede hadiseler rapor edildi.

Dünya Sıhhat Örgütü, hastalık için global acil durum ilan etmişti.

Küresel çapta bugüne kadar 60 binden fazla olay kayıtlara geçti. Kimi ülkelerde ölenler oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir