Yunan siyasetçinin Ankara izlenimleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın cumartesi günü düzenlenen Vazifeye Başlama Töreni’nde davetliler ortasında bulunan, Yunanistan’ın eski savunma ve dışişleri bakanı Dimitris Avramopulos, Türk-Yunan bağları ile ilgili olarak, Atina’ya daha optimist döndüğünü söyledi.

Ilımlı mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemden beri dostluğu bulunan Avramopulos, Yunan başşehrinde “Erdoğan’ın Türk-Yunan münasebetlerinde ne yapacak” sorusuna yanıt arandığı bir sırada, ayağının tozuyla hem Antena hem de Skai televizyonlarına konuşarak, merasim sırasındaki sohbetlerinden edindiği izlenimleri, sıcak bildirilerle anlattı. Avramopulos şunları söyledi:

‘Görkemli bir törendi’

– Davette Yunanistan’ı Dışişleri Bakanı Vasilis Kaskarelis (geçici Seçim hükümeti) temsil etti. Ben, Lider Erdoğan’ın davetlisi olarak oradaydım, Erdoğan ile dostluğumuz, kokusunu yıllarca kaybetmeyen bir parfüm üzeredir. Erdoğan, güzelleri ile berbatları ile Türkiye’nin doğal önderidir. Bence, siyaset sahnesinden çekilmeden evvel, isminin her vakit hatırlanacağı işler yapmak istiyor.

– Görkemli bir merasimdi. Orada, gördüğümde şaşırdığım şahsiyetlerle karşılaştım. Ermenistan Başbakanı (Nikol Paşinyan), Mısır Dışişleri Bakanı (Semih Şükri) oradaydı. Türkiye’nin, Erivan ve Kahire ile bir mühlet öncesine kadarki bağlarını göz önüne alırsanız, Paşinyan’ın, Şükri’nin merasime katılmaları çok değerli. Bu iştirakler katiyetle rastlantısal değildir.

‘Kabine değişime işaret’

– NATO Genel Sekreteri (Jens) Stoltenberg de oradaydı. NATO demek, ABD demektir. Ayrıyeten, seçim zaferinden sonra sadece ABD Başkanı (Joe) Biden değil, tüm dünya önderleri Erdoğan’ı arayıp kendsiyle konuştular.

– Kabineye giren isimlerin de manası var. Eğitim seviyesi yüksek şahsiyetleri vazifeye getirdi. Erdoğan, siyasetçileri bırakıp, farklı değer taşıyan şahsiyetleri görevlendirdi. Kelam gelimi, Türkiye’de 2015’e kadarki ekonomik mucizeyi başaran Mehmet Şimşek’i yine görevlendirdi. Kabinedeki isimler, Türkiye’de bir şeylerin değişeceğine işaret.

‘Doğu değil Batı’ yorumu

– Erdoğan ülkesini bölgede çok değerli bir güç olarak görüyor. Tıpkı görüş açısı, Batı için de geçerli.

– Türk-Yunan bağlantıları için ufukta optimist bir şeyler görünmeye başladı. Bir fırsat penceresi açılıyor, bundan yararlanmalıyız. Erdoğan’ın, Türkiye için olan vizyonunun gerçekleşmesinde, Yunanistan’ın da rolü olabilir. Erdoğan’ın Türkiye’nin geleceği için olan vizyonuna bizim bir itirazımız yok. Bizim istediğimiz, Türkiye’nin Yunanistan’a hürmet göstermesidir. Geçmiş geride kaldı. Bundan sonrasına bakalım.

– Yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile kısa bir sohbetimiz oldu. İzlenimim, Türkiye’nin Batı’ya daha yakınlaşmasını istediği. Fidan, Erdoğan’ın çok güvendiği bir isim. Erdoğan’ın Doğu’ya değil, Batı’ya yönleneceği kanısındayım.

Farklı bir yaklaşım

– Davette Erdoğan ve Hakan Fidan’dan öteki Mevlüt Çavuşoğlu ve İbrahim Kalın ile de sohbet ettim. Kendileri ile yıllardır tanışıyoruz.

– Erdoğan yeni kabinesiyle, Türkiye’de yeni bir rüzgâr estiriyor. Hem iktisat hem toplumsal hem de dış siyaset mevzularında, farklı bir yaklaşım içinde olacağı işaretleri gördüm.

– Erdoğan bence, daha başından beri, Türkiye’de sistemin demokratikleşmesini ve ülkenin Batı’ya yönelmesini istiyordu.

Dimitris Avramopulos, davette Fener Patriği Bartholomeos ve İbrahim Kalın ile çekilmiş fotoğrafını da paylaştı.

Erdoğan ile eski dostlar

– Avramopulos 1994-2002 yılları arasında Atina Belediye Başkanı olduğu dönemde, İstanbul’u ziyaret ettiğinde cezaevinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da görmek istemişti fakat müsaade verilmediğinden bu görüşme gerçekleşememişti.

– Erdoğan ve Avramopulos daha sonraki yıllarda tekraren görüştüler. Avramopulos bu görüşmelerinden birinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Sana ekselansları diyemiyorum. Sana Tayyip diye hitap etmeye alıştım” demişti.

– Avramopulos, 2013’te Ankara’yı ziyaret eden periyodun Yunan Başbakanı Andonis Samaras’a tespih ikram edildiğini öğrenince, Erdoğan’a sitem etmişti. Erdoğan da kendi tespihini Avramopulos’a ikram vermişti. Dimitris Avramopulos (70) 2014-2019 yılları ortasında, AB Komisyonu’nun göç işlerinden sorumlu üyesi idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir